fbpx

Szczegóły filmu

KAMERDYNER

Premiera: 21.09.2018

Reżyseria:Filip Bajon

Producent:Filmicon Dom Filmowy

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść.  Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Foto i video

Twórcy

Reżyseria

Filip Bajon

Scenariusz

Mirosław Piepka, Michał S. Prus, Marek Klat

Zdjęcia

Łukasz Gutt

Montaż

Milenia Fiedler

Scenografia

Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski

Dekoracja wnętrz

Anna Grabowska

Muzyka

Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Kostiumy

Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Magdalena Bem

Charakteryzacja

Mira Wojtczak, Ewa Drobiec

Dźwięki na planie

Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak

Dźwięk - posprodukcja

Kacper Habisiak, Marcin Kasiński

Producenci

Olga Bieniek, Mirosław Piepka

Koproducenci

Bell PPHU Krzysztof Pałyska, Meron Tadeusz Meronk sp. z o.o., sp.k., Sam 34 Marek Theus Sp. j., Narodowe Centrum Kultury, NEXT FILM, Eda Cafee Edward Łaskawiec, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny

Nagrody i festiwale

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Złote Lwy - nominacja

Dla prasy

Pressbook