fbpx

Szczegóły filmu

2015 Polska produkcja   

KARBALA

Premiera: 11.09.2015

Reżyseria:Michał Rosa

Producent:Studio Filmowe „Kadr”

Gatunek:Wojenny

„Karbala” to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci.

„Karbala” to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii  polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci.

Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza.

Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przez widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś!”, „Lincz”). Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który, dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

 

 

Foto i video

Twórcy

Krzysztof Łukaszewicz

SCENARIUSZ, REŻYSERIA

Marek Warszewski

SCENOGRAFIA

Magdalena Rutkiewicz-Luterek

KOSTIUMY

Cezary Skubiszewski

MUZYKA

Michał Czarnecki

MONTAŻ

Włodzimierz Niderhaus

PRODUCENT

Arkadiusz Tomiak PSC

ZDJĘCIA

Agata Drozdowska

KOSTIUMY

Tomasz Matraszek

CHARAKTERYZACJA

Wojciech Ślusarz

DŹWIĘK

Andrzej Besztak

KIEROWNICTWO

Nagrody i festiwale

40. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI

Złoty Kangur, nagroda australijskich dystrybutorów

Dla prasy

Pressbook