„Sami swoi. Początek” hitem! Film przyciągnął do kin już ponad pół miliona osób

„Sami swoi. Początek” w reżyserii Artura Żmijewskiego szturmem podbili kina. Film, który grany jest zaledwie od dziesięciu dni zgromadził już ponad półmilionową widownię i kolejny weekend króluje w zestawieniu box office.

– To jest film, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno ci, którzy bardzo dobrze znają historię rodu Pawlaków i Karguli, jak i ci, dla których są zupełnie obcy, bo będą mogli sobie od tego zacząć – zachęca Karol Dziuba, który wcielił się w postać Władysława Kargula.

Scenariusz filmu „Sami swoi. Początek” powstał na podstawie książki „Każdy żyje jak umie”, autorem jest Andrzej Mularczyk. To on napisał scenariusze do filmów, które stały się kultowymi. Inspiracją dla trylogii i jej prequela, który obecnie święci triumfy w kinach, były prawdziwe wydarzenia. Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był stryj Andrzeja Mularczyka.

Autorem zdjęć do filmu „Sami swoi. Początek” jest Piotr Śliskowski. Za kostiumy odpowiada Emilia Czartoryska, charakteryzacją zajęła się Pola Guźlińska, a scenografią Ryszard Melliwa i Marcin Dyakowski.

Wszyscy wiedzieli, co mają robić. Wykonywali swoje zadania tak, jakby to była dla nich sama przyjemność. A pracowali tu wspaniali artyści – opowiadała o pracy na planie wcielająca się w postać Pecynichy Anna Dymna – wszyscy robili to z radością. Rysiu Melliwa, wspaniały scenograf, mój wieloletni przyjaciel z Krakowa, ze swoimi kolegami wyszukali, wyczarowali piękne plany. Dbałość o rekwizyty, kostiumy, charakteryzację zachwycała. Wszystko autentyczne – żadna cepelia. Gdy ujrzałam Adasia Ferencego, Zbyszka Zamachowskiego w kostiumach i charakteryzacji, od razu ich pokochałam jak braci. Kiedy zobaczyłam siebie, też byłam pod wrażeniem. Zmieniona, a prawdziwa. I takie piękne, autentyczne czepce dziewczyny splatały mi na głowie.

–  To, że w jednej scenie mam takie spodnie, a w drugiej inne, nie jest przypadkowe. To wszystko ma jakiś powód. Np. wojskowe bryczesy noszę w czasach po wojnie bolszewickiej – opowiada Karol Dziuba, który zdradził też kilka tajników charakteryzacji. – Odmładzali nas, postarzali, patynowali, opalali tak na chłopsko, to po prostu jest świetna robota. Nasze twarze nie były pudrowane, tylko malowane, i to zawsze było indywidualnie dostosowane. To megaciekawa rzecz. Ktoś, patrząc na twarz wie, jak coś wydobyć, jak coś schować. To jest niezwykłe. Codziennie rano tysiąc takich małych machnięć pędzlem i nagle ma się 20, 30 lat więcej.

Producentem wykonawczym filmu jest Krzysztof Łojan. Radosława Burdzy odpowiada za dekorację wnętrz. Jarosław Barzan jest montażystą filmu, muzykę skomponował Paweł Lucewicz. Producentami filmu są Tomasz Kubski i Mikołaj Fajks ze studia CK Dezerterzy. Koproducentami są TVN Warner Bros. Discovery, Sanit Trans, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Xawery Konarski. Województwo Świętokrzyskie na terenie którego zrealizowana została większość zdjęć (Muzeum Wski Kieleckiej, Święty Krzyż) jest partnerem produkcji. Za dystrybucję odpowiada NEXT FILM.

 

***

 „SAMI SWOI. POCZATEK”

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Kresach na terenie obecnej Ukrainy. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

 

Obsada: Adam Bobik (Kazimierz Pawlak), Karol Dziuba (Władysław Kargul), Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz  Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka)