„Johnny” z kolejną nagrodą – dla najlepszego filmu fabularnego na 38. MFF Maksymiliany 2023

„Johnny” z kolejną nagrodą! Choć film w reżyserii Daniela Jaroszka premierę miał ponad rok temu wciąż rozpala serca i umysły widzów. Do imponującej listy nagród „Johnny” dopisuje kolejną – dla najlepszego filmu fabularnego na 38. MFF Maksymiliany 2023. Jury tak uzasadniło swój werdykt:

Twórcy Johnny’ego dokonali rzeczy pozornie niemożliwej – udało im się opowiedzieć o świętości językiem współczesnego człowieka, bez grama kiczu, gdzie często „mniej” oznacza więcej. Pokazali, że prawdy ewangeliczne można przenieść do naszego tu i teraz. To profesjonalnie zrealizowany film z umiejętnym wykorzystaniem sztuki filmowej, który zawsze jest wartością dodaną, a całość jest spójna i zachowuje swój rytm i napięcie narracyjne z humorem i czułością. Jest uniwersalny i zrozumiały dla każdego widza w Polsce i na świecie. Mówi i pokazuje czym jest miłość. Że to nie porcja banałów i moralizowania. „Johnny” niesie przesłanie, że jeśli coś się popsuje w naszym życiu, to Pan Bóg nie skreśla go ze swojej listy, tylko daje drugą szansę.

Nagrodę odebrał producent filmu i prezes firmy NEXT FILM Robert Kijak.

W tym roku „Johnny” otrzymał również nominację do nagrody  TOTUS TUUS 2023, która przyznawana jest osobom i instytucjom inspirującym się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniając się do budowania cywilizacji miłości.

O FILMIE „JOHNNY”

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.

Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

W rolę cenionego zarówno przez wierzących, jak i ateistów księdza Jana Kaczkowskiego wciela się Dawid Ogrodnik. Patryka Galewskiego zagrał  Piotr Trojan. W filmie wystąpili również m.in. Anna Dymna, Maria Pakulnis, Marta Stalmierska, Magdalena Czerwińska, Witold Dębicki i Joachim Lamża.

Producentem filmu „Johnny” jest Robert Kijak (NEXT FILM). Koproducentami  są TVN, Grupa Moderator Studio Filmowe, Warmia Resort, Rafał Różański, Visual Work Rebel Media, Dawid Podsiadło, Maciej Woć, Sebastian Kwiatkowski, Aneta Graff-Dąbrowska, Abstraction Plan, Deamsound, Cineline, Maciej Kraszewski oraz Dobra Robota.

„Johnny” powstał we współpracy z rodziną ks. Jana oraz Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Film zgromadził w kinach ponad milion widzów. Ogromną popularnością cieszył się również na platformach streamingowych.