fbpx

SZTUKA KOCHANIA. Historia Michaliny Wisłockiej

PREMIERA 27.01.2017

VIDEO

ZWIASTUN

PODSTAWOWE INFORMACJE

Sztuka kochanai - plakat

PLAKAT 1/1

SZTUKA KOCHANIA. Historia Michaliny Wisłockiej

REŻYSERIA: Maria Sadowska

PRODUCENT: Krzszytof Terej

GATUNEK: dramat biograficzny

DŁUGOŚĆ: 117 min

PRODUKCJA: Polska

PREMIERA: 27.01.2017

Film na DVD

„Sztuka kochania” opowiada historię Michaliny Wisłockiej (1921-2005) – kobiety, lekarki, seksuolożki, która dokonała niemożliwego: otworzyła drzwi polskich sypialni, rozprawiła się z konserwatywnymi stereotypami, wszechobecną ignorancją i zwykłą hipokryzją. Wisłocka – za pomocą jednej książki – zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju.

Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i przeobraziła seksualność PRL-u, jej autorka poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości, tocząc boje z partyjnymi dygnitarzami i bezduszną cenzurą.

Filmową opowieść o uznanej lekarce śledzimy na trzech różnych etapach życia Wisłockiej, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”.

Lata 40. Michalina kończy właśnie studia medyczne i rozpoczyna przygodę z medycyną. Odnawia znajomość z najlepszą przyjaciółką Wandą, która zamieszkuje z panią doktor i jej mężem, Stachem. Ich relacja z dnia na dzień zaczyna się zacieśniać, doprowadzając do nieoczywistego związku trójki ludzi.

Lata 50. Stalinowska Polska. Michalina Wisłocka, lekarka ginekolog zdobywa coraz większe doświadczenie

w pracy z pacjentami. W wakacje wyjeżdża do Lubniewic, gdzie w ośrodku wczasowym sprawuje pieczę nad kuracjuszami. Tam właśnie poznaje Jurka, z którym przeżywa miłosne uniesienia, które zmienią jej życie.

Lata 70., PRL. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do jej gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek. Poznaje Tereskę, młodą redaktorkę, która namawia Michalinę do wydania książki o miłości i sztuce kochania. Rozpoczyna się długa walka z Komitetem Centralnym

Film w sposób barwny, poruszający, i często bardzo zabawny pokazuje, jakie doświadczenia kształtowały charakter i charyzmę głównej bohaterki. A przede wszystkim pozwalały jej zdobyć wiedzę, którą się później dzieliła, również w książce „Sztuka kochania”, bo jak mówiła: „ślepy o kolorach nie napisze”.

OBSADA

Magdalena Boczarska

MICHALINA WISŁOCKA 

Piotr Adamczyk

STACH WISŁOCKI 

Justyna Wasilewska

WANDA 

Eryk Lubos

JUREK 

Danuta Stenka

GENERAŁOWA 

Karolina Gruszka

PACJENTKA KAROLINA SIWIC 

Borys Szyc

SZEF WYDAWNICTWA 

Wojciech Mencwaldowski

URZĘDNIK KOMITETU CENTRALNEGO 

Arkadiusz Jakubik

URZĘDNIK KOMITETU CENTRALNEGO 

Artur Barciś

CENZOR 

Katarzyna Kwiatkowska

RED. NACZELNA PISMA KOBIECEGO 

TWÓRCY

Krzysztof Rak

SCENARIUSZ

Michał Sobociński

ZDJĘCIA

Radzimir Dębski

MUZYKA

Jarosław Kamiński

MONTAŻ

Wojciech Żogała

SCENOGRAFIA

Ewa Gronowska

KOSTIUMY

MATERIAŁY DLA PRASY