fbpx

„SŁODKI KONIEC DNIA” ZWYCIĘZCĄ OFF CAMERA

4 maja 2019

Słodki koniec dnia Jacka Borcucha z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak w rolach głównych   z główną nagrodą w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych 12. Mastercard OFF Camera w Krakowie. Słodki koniec dnia w kinach już od 10 maja.

Jury pod przewodnictwem laureatki Oscara Marcii May Harden uznało „Słodki koniec dnia” za najlepszy polski film, określając go jako „elegancki, acz prowokujący” i podkreślając rolę Krystyny Jandy. Jacek Borcuch dziękował ze sceny operatorowi Michałowi Dymkowi, autorowi muzyki – Danielowi Bloomowi, producentce Marcie Habior i odtwórczyni roli głównej – Krystynie Jandzie. Nagroda główna oznacza 300 tysięcy złotych dla twórców.

Zwiastun 1 „Słodkiego końca dnia”

Zwiastun 2 „Słodkiego końca dnia”

Fragment filmu

– Moja bohaterka jest jak Europa. Europa jest jak dzikie zwierzę, którego nie można opanować. W jakimś sensie ta kobieta jest pozbawiona moralności. Nie ma w niej żadnej stabilizacji, nie ma w niej żadnego bezpieczeństwa – mówiła o swojej postaci Krystyna Janda w rozmowie z Katarzyną Janowską. Rola Marii Linde – noblistki, córki ocalałych z Holocaustu emigrantki – przyniosła jej Specjalną Nagrodę Jury dla Najlepszej Aktorki podczas tegorocznego festiwalu Sundance.

– W dzisiejszych czasach milczenie jest przyzwoleniem i zgodą na to, co się dzieje. Głośno więc mówimy, że się nie zgadzamy. Głośno mówimy o naszych wartościach, ideałach, marzeniach i o tym, jak chcemy żyć – powiedział w rozmowie z TVN24 reżyser Jacek Borcuch.

Kasia Smutniak z kolei podkreśliła, co urzekło ją w „Słodkim końcu dnia”: – Przede wszystkim scenariusz. Miałam wrażenie, że ten film wypełnia jakąś lukę w kinematografii europejskiej. (…) Jacek przekonał mnie swoją wrażliwością i zapałem. No i Krystyna, możliwość grania u boku Krystyny Jandy to było dla mnie coś niepowtarzalnego.

Jeszcze przed 10 maja „Słodki koniec dnia” będzie można zobaczyć na specjalnych pokazach przedpremierowych w wybranych kinach:

Częstochowa OKF Iluzja – 3, 4, 5 maja
Kalisz Centrum – 6 maja
Katowice Światowid – 3, 4, 5 maja
Kraków Agrafka – 3 maja
Kraków Kika – 4 maja
Kraków, kino Mikro – 3, 4, 5 maja
Kraków Paradox – 4, 5 maja
Łódź Charlie – 4 maja
Łódź, Muzeum Kinematografii – 3 maja
Łuków ŁOK – 3 maja
Nowy Sącz Sokół – 8 maja
Olsztyn Awangarda – 3, 4, 5 maja
Poznań Pałacowe – 3 maja
Siedlce Nove Kino – 3, 4, 5 maja
Sochaczew Odeon – 4, 5 maja
Warszawa, kino Elektronik – 3 maja
Warszawa Muranów – 8 maja
Warszawa Nove Kino Wisła – 3, 8 maja
Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe – 4, 5 maja

6 maja w kinach sieci Helios w ramach Kina Konesera odbędą się seanse Klubu Wysokich Obcasów.  Seanse odbędą się w kinach w Białystoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Jeleniej Górze, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koninie, Legnicy, Lubinie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu. Po seansie w Helios Blue City (Warszawa) odbędzie się spotkanie z reżyserem i współscenarzystą, Jackiem Borcuchem. Prowadzenie: Patrycja Wanat

9 maja w kinie Atlantic odbędzie się pokaz w ramach cyklu SENS KINA. Po seansie zaplanowano spotkanie m.in. z Jackiem Borcuchem oraz Małgorzata Łukasiewicz, psychoterapeutką na stałe związana z Laboratorium Psychoedukacji. Spotkanie poprowadzą Joanna Olekszyk – redaktor naczelna Miesięcznika SENS oraz Artur Wolski.

 Słodki koniec dnia to historia o odwadze, o sile słowa i skomplikowanych rodzinnych relacjach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

W roli Marii zobaczymy Krystynę Jandę. Jej córkę gra Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci.

Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Za muzykę odpowiada  Daniel Bloom. Ścieżka dźwiękowa „Słodkiego końca dnia” ukaże się na rynku 10 maja nakładem wydawnictwa Warner Music Polska. Producentem filmu jest  NO SUGAR FILMS.

 

***

SŁODKI KONIEC DNIA

W rolach głównych: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci
Reżyseria: Jacek Borcuch
Zdjęcia: Michał Dymek
Scenariusz: Jacek Boruch, Szczepan Twardoch
Produkcja: No Sugar Films
Koprodukcja: TANK, Motion Group, Aeroplan Studios
Partnerzy: DI Factory
Dystrybucja: NEXT FILM