fbpx

„Kto napisze naszą historię?” – pokaz specjalny na Berlinale

30 stycznia 2019

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie – Dieter Kosslick – ogłosił 29 stycznia, iż do line-upu festiwalowego dołącza film Roberty Grossman KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ”. Film zostanie wyświetlony w ramach pokazu specjalnego w berlińskim Kino International 10 lutego.„Każdy, kto jeszcze nie widział tego filmu, po prostu musi go zobaczyć” – mówił Dieter Kosslick, wieloletni dyrektor festiwalu. Jak zaznacza Hollywood Reporter, słowa Kosslicka spotkały się z aplauzem osób obecnych na konferencji.

W ubiegłą niedzielę, 27 stycznia,  film „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” został pokazany jednocześnie w ponad 50 kinach w Polsce i ponad 350 kinach w  55 krajach na całym świecie. Wydarzeniom w social mediach towarzyszył hasztag  #WeRemember. Specjalnym patronatem pokazy 27-tego stycznia objęła również Fundacja Shoah Stevena Spielberga. 
W Paryżu w siedzibie UNESCO odbył się uroczysty pokaz pod specjalnym patronatem dyrektor generalnej UNESCO – Audrey Azoulay oraz patronatem Światowego Kongresu Żydów. W pokazie udział wzięli Samuel Kassow – autor książki „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ”, twórcy filmu: Nancy Spielberg, Roberta Grossman, Jowita Budnik, Piotr Bartuszek oraz polscy koproducenci filmu – Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark.
30 stycznia film zostanie pokazany w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku.
Film „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” opowiada o Emanuelu Ringelblumie, grupie Oneg Szabat i Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, które jest jednym z najważniejszych świadectw Holocaustu. Od ponad 70 lat Instytut i Stowarzyszenie sprawują pieczę nad oryginalnymi dokumentami i materiałami Archiwum, które zostały zakonserwowane i są przechowywane w budynku, w którym spotykała się tajna grupa Oneg Szabat. W 1999 roku UNESCO wpisało Archiwum na listę „Pamięć Świata”.