fbpx

„Jeszcze dzień życia” z Europejską Nagrodą Filmową

17 grudnia 2018

Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. 31. gala nagród Akademii odbyła się w miniony weekend w Sewilli.

Dystrybuowana przez NEXT FILM produkcja została wybrana przez członków Europejskiej Akademii Filmowej spośród czterech nominowanych tytułów.

– Chciałem oczywiście podziękować Akademii i naszemu dużemu, międzynarodowemu zespołowi – artystom z Polski, Belgii, Hiszpanii, Węgier i Niemiec, to było pięćset osób. Dziękuję wam, jesteście najlepsi! Od naszego protagonisty, Ryszarda Kapuścińskiego, nauczyłem się jednej rzeczy: powinniśmy trzymać się razem, zapomnieć o swojej perspektywie. Powinniśmy przestać patrzeć na świat ze wschodu na zachód lub z zachodu na wschód, a przede wszystkich z północy na południe. Powinniśmy skoncentrować się na ludziach i patrzeniu im prosto w oczy. Trzymajmy się razem, dziękuję! – mówił ze sceny Damian Nenow.

Rok temu to samo wyróżnienie zdobył inny tytuł dystrybuowany przez NEXT FILM – „Twój Vincent”.

Zaledwie kilka dni przed ceremonią w Sewilli zostały ogłoszone nominacje do nagród Goya, hiszpańskich Oscarów. „Jeszcze dzień życia” znalazł się w gronie najlepszych filmów animowanych. Film Nenowa i de la Fuente ma już na koncie cztery Nagrody Publiczności (z festiwali w San Sebastian, Bolonii, Olsztynie i El Gouna). Został również wyróżniony Europejską Nagrodą Animacyjną – Emile za Najlepszy Soundtrack.