fbpx

„Jeszcze dzień życia” – premiera polskiego plakatu

27 lipca 2018

Premierowo prezentujemy najnowszy, wyjątkowy plakat do filmu „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. W najbliższą niedzielę (29.07), podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, odbędzie się polska festiwalowa premiera filmu. Światowa miała miejsce na festiwalu w Cannes. Film będzie prezentowany w wersji anglojęzycznej. Niezwykła ekranizacja książki najsłynniejszego polskiego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego, wejdzie do polskich kin 2 listopada.

Autorami graficznego plakatu, nawiązującego do filmowej kreski i wizualnego stylu filmu, są Joanna Wolska, Monika Pałosz i Rafał Wojtunik, który pełnił rolę dyrektora artystycznego podczas realizacji „Jeszcze dnia życia”.

– Dla mnie sama produkcja tego filmu była niezapomnianą, pełną emocji, kilkuletnią przygodą. Plakat jest swego rodzaju epilogiem. To taka rysunkowa suita, adaptacja filmu w miniaturze. Zależało nam na tym, żeby zrobić przystawkę, która wiarygodnie odzwierciedli to, co ma czekać widza w kinie. Mamy nadzieję, że udało się połączyć komercyjną efektowność z dozą elegancji i nieoczywistości, ponieważ „Jeszcze dzień życia” jest filmem, który wymyka się prostym etykietom. – podkreśla Wojtunik.

Premiera plakatu łączy się z pierwszymi pokazami filmu w Polsce – na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

„Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Olgę Bołądź, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka. W sieci jest już dostępny polski teaser. Pierwszy polskojęzyczny seans odbędzie się podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Jeszcze dzień życia” będzie walczył o Złotego Pazura w konkursie Inne Spojrzenie.

Światową premierę „Jeszcze dzień życia” miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie był entuzjastycznie przyjęty. Film Nenowa i de la Fuente nagrodzono również owacją na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na festiwalu Biografilm. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian film będzie walczył o Nagrodę Publiczności.

Do kin w całej Polsce „Jeszcze dzień życia” trafi 2 listopada. 

Teaser filmu

Facebook: @anotherdayoflife
Instagram: adol_film
Twitter: adol_film