fbpx

Laury dla „Excentryków” i „Obcego nieba”

20 września 2015

40. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni był pełen sukcesów . Filmy „Obce niebo” oraz „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” zdobyły aż trzy nagrody Konkursu Głównego, w tym Srebrne Lwy i zostały docenione przez festiwalową publiczność. NEXT FILM otrzymał nagrodę PISF za dystrybucję filmów „Bogowie” i „Powstanie Warszawskie” oraz prestiżowe Bursztynowe Lwy, również za dystrybucję „Bogów”.

„Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” – pogodny i odwołujący się do najlepszego klasycznego kina film Janusza Majewskiego – został uhonorowany drugą nagrodą FF w Gdyni – Srebrnymi Lwami. Wojciech Pszoniak, odtwórca roli ekscentrycznego stroiciela pianin Zuppe, otrzymał statuetkę za najlepszą drugoplanową rolę męską. „Excentrycy” byli również jednym z ulubionych filmów widowni festiwalu, o czym świadczyły jedne z najdłuższych oklasków po oficjalnym pokazie.

Kolejną nagrodę dla filmu dystrybuowanego przez NEXT FILM otrzymała Agnieszka Grochowska, która zdobyła statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską. Uznanie jury festiwalu zapewniła jej wspaniała kreacja matki walczącej o córkę odebraną przez szwedzką opiekę społeczną w filmie Dariusza Gajewskiego „Obce niebo”.