PAPUSZA

PREMIERA 15.11.2013

VIDEO

TRAILER 1TRAILER 2

PODSTAWOWE INFORMACJE

PLAKAT 1/1

PAPUSZA

REŻYSERIA: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

PRODUCENT: Lambros Ziotas

GATUNEK: dramat, biograficzny

DŁUGOŚĆ: 126 min

PRODUKCJA: Polska

PREMIERA: 15.11.2013

BOX OFFICE : 119 266 widzów WIDZÓW

Film na DVD

“Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany “Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. “Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.

“Papusza” to pierwszy polski film w języku romskim. Dużym atutem są czarno-białe zdjęciaautorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia.Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

OBSADA

Jowita Budnik

BRONISŁAWA WAJS "PAPUSZA" 

Zbigniew Waleryś

DIONIZY WAJS, MĄŻ PAPUSZY 

Antoni Pawlicki

JERZY FICOWSKI 

Artur Steranko

"PORUCZNIK" CZARNECKI 

Sebastian Wesołowski

TARZAN, SYN PAPUSZY 

Patryk Dytłow

TOBAR 

Leokadia Brzezińska

RECA 

Paloma Mirga

BRONISŁAWA WAJS "PAPUSZA" W MŁODOŚCI 

Karol Gierliński

ŚERO ROM 

Andrzej Walden

JULIAN TUWIM 

Roman Fiodorowicz

RYKO 

Oktawia Jabczyńska

PEREŁKA 

Tadeusz Krzyżanowski

TONIO 

Ewa Rubina Brzezińska

MŁODA CYGANKA 

Jova Calderar

URMA 

Helena Paczkowska

MURA 

Karolina Buriańska

MURA W MŁODOŚCI 

Daniel Paczkowski

KRALO 

TWÓRCY

Joanna Kos-Krauze

REŻYSERIA, SCENARIUSZ

Krzysztof Krauze

REŻYSERIA, SCENARIUSZ

Krzysztof Ptak

ZDJĘCIA

Wojciech Staroń

ZDJĘCIA

Anna Wunderlich

SCENOGRAFIA

Barbara Sikorska-Bouffał

KOSTIUMY

Magdalena Biedrzycka

KOSTIUMY

Anna Nobel-Nobielska

CHARAKTERYZACJA

Jan Kanty Pawluśkiewicz

MUZYKA

Mateusz Adamczyk

DŹWIĘK

Jarosław Bajdowski

DŹWIĘK

Sebastian Witkowski

DŹWIĘK

Krzysztof Szpetmański

MONTAŻ

Beata Osmelak-Kilian

KIEROWNICTWO PRODUKCJI

Klaudia Śmieja

KIEROWNICTWO PRODUKCJI

Lambros Ziotas

PRODUCENT, AGROMEDIA sp. z o.o.

Telewizja Polska - Agencja Filmowa

KOPRODUKCJA

Canal+ Polska

KOPRODUKCJA

Studio Filmowe Kadr

KOPRODUKCJA

NAGRODY I FESTIWALE

48.MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W KARLOWYCH WARACH

Wyróżnienie Specjalne Jury

38. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI

Złote Kociaki, Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta

38. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI

Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą

38. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI

Najlepsza drugoplanowa rola męska

38. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI

Najlepsza charakteryzacja

38. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI

Najlepsza muzyka

ORŁY Polskie Nagrody Filmowe

Najlepsze zdjęcia

ORŁY Polskie Nagrody Filmowe

Najlepsza scenografia

ORŁY Polskie Nagrody Filmowe

Najlepsze kostiumy

ORŁY Polskie Nagrody Filmowe

Najlepsza muzyka

ORŁY Polskie Nagrody Filmowe

Najlepsza główna rola kobieca

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPERATORÓW FILMOWYCH "MANAKI BROTHERS"

Bronze Camera 300

Nowojorski Festiwal Filmów Polskich

Najlepsze zdjęcia

Nowojorski Festiwal Filmów Polskich

Nagroda publiczności

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju

Nagroda Publiczności

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju

Nagroda SIGNIS

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju

Nagroda FIPRESCI

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju

Nagroda Jury Młodzieżowego

Festiwal Filmowy w Stambule

Nagroda Specjalna Jury

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa

"Złoty Szczeniak" za drugoplanową kreację aktorską męską

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid

Nagroda za reżyserię

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid

Nagroda Jury Młodzieżowego

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid

Najlepsza rola męska

54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach

Nagroda w sekcji "Open Horizons"

25. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Nagroda Krytyków Chicagowskich

ZŁOTA TAŚMA Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP

Wyróżnienie w kategorii: film polski

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pune

Najlepszy Film

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pune

Najlepsza Reżyseria

GWARANCJA KULTURY Nagroda TVP Kultura

Nagroda w kategorii FILM

PROWINCJONALIA Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej

"Jańcio Wodnik" - Nagroda za muzykę

PROWINCJONALIA Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej

"Jańcio Wodnik" - Nagroda za zdjęcia

Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych

Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim

Grand Prix Komeda

Lubuskie Lato Filmowe

Złote Grono

Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych w Waterloo

Nagroda za reżyserię

Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych w Waterloo

Nagroda za scenografię i kostiumy

OFF PLUS CAMERA Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego

Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych

Tarnowska Nagroda Filmowa

Grand Prix

Tarnowska Nagroda Filmowa

Nagroda Jura Młodzieżowego "Kamerzysta"

ZOBACZ WIĘCEJ >>